11 Říjen 2018

Na legendární akci Targa Florio 2018 se představila nová řada Abarth 595

 

  • Na letošním, vpořadí již 102. ročníku závodu klasických automobilů sponzorovaném značkou Abarth se představila nová řada Abarth 595.
  • Vzrušující zkušební jízdy na sicilských silnicích a expozice v Palermu prezentovaly ikonický Abarth 595 a jeho dvojí povahu zaměřenou na výkon a styl.
  • Nové modely 595 Competizione a 595 Pista jsou ve standardu vybavené novou verzí legendárního výfukového systému Record Monza, který motoru dodává nový, ještě více vzrušující zvukový doprovod, dokonale podtrhující jeho skvělé výkonové parametry.
  • Model 595 Turismo se může pochlubit novým exkluzivním odstínem šedá Asfalto, koženými sedadly ve standardu a paketem Urban pro zvýraznění lifestylové povahy značky.
  • Nová řada, která je k dispozici ve verzích hatchback a kabriolet, zahrnuje pět stupňů výbavy: 595, 595 Pista, 595 Turismo, 595 Competizione a 695 Rivale s různými výkonovými úrovněmi od 145 do 180 k.
  • Rallye historických vozidel v pravidelnosti jízdy se zúčastnily tři nádherné vozy ze sbírky FCA Heritage: Abarth 2400 coupé (1964), Fiat 500 (1974) upravený prostřednictvím nové konverzní sady Abarth Classiche 595 Conversion Kit a Autobianchi A112 Abarth 58 HP (1974).
  • Závody představují zásadní součást historie i současnosti značky Abarth. Značka se štírem ve znaku se může pochlubit dlouhou a slavnou tradicí vmotoristickém sportu, a to jak na okruzích, tak i v rallye. Mnoho technologií během závodů prochází nejtěžší zkouškou před svým nasazením do sériové produkce.

 

Legendární Targa Florio, nejstarší motoristický závod na světě, má za sebou svůj v pořadí již 102. ročník. Jejím sponzorem byla značka se štírem ve znaku. Pro oslavu zvláštního pouta s Targou Florio, jež je hluboce zakořeněno v historii značky Abarth, byla fanouškům „Cursa" představena nová řada Abarth 595.

Kromě účasti tří historických vozidel ze sbírky FCA Heritage zorganizoval Abarth v rámci této akce také zkušební jízdy s modely nové řady 595. Kromě dynamické prezentace na silnicích nejstaršího závodu na světě byla řada 595 představena i v expozici v srdci Palerma.

Ikona 595 značky Abarth se vyvinula v souladu s oběma aspekty své dvojí povahy, výkonem a stylem. Ty tvořily a stále tvoří základní ingredience vozů Abarth a umožňují transformaci běžných vozidel na neobyčejné a zcela výjimečné stroje.  

„Karl Abarth měl se závodem Targa Florio velmi úzký vztah, a to už od konce 2. světové války," vysvětluje Luca Napolitano, ředitel značek Fiat a Abarth pro region EMEA. „Klikaté silnice Sicílie jsou ideální pro demonstraci kvalit našich závodních vozů. Značka se štírem ve znaku a Targa Florio mají opravdu velmi úzký vztah plný mnoha závodních úspěchů a pamětihodných událostí. Každý, kdo obdivuje tyto historické vozy, které Abarthu vybojovaly postavení závodní legendy, si zde uvědomí, že závody byly a jsou testovacím polygonem, z něhož pochází bohaté dědictví stylu a výkonu, které je patrné na současných automobilech. Naše účast v ročníku 2018 je oslavou 110. výročí narození zakladatele naší značky a je rovněž skvělou příležitostí představit novou řadu Abarth 595, která zdůrazňuje, že historie a závodění jsou součástí základních hodnot naší značky."

 

Nová řada Abarth 595 - výkon a styl

„Abarth 595, evoluce ikonického modelu značky, vyvolal po svém uvedení před pár týdny nadšení," pokračuje Luca Napolitano. „Pečlivě provedené technické změny, mimořádný důraz na detail a volba špičkových materiálů zdůrazňují dvojí povahu tohoto modelu, výkon a styl, a to prostřednictvím dvou ikonických verzí Competizione a Turismo. Ty pro zákazníky představují dva odlišné způsoby vstupu do světa Abarth." Klíčovými modely nové řady 595 jsou verze Competizione a Turismo, jež vyjadřují dvojí osobitost značky Abarth. Zatímco model 595 Competizione je poněkud radikálnější a je určen spíše příznivcům výkonných a nekompromisních sportovních vozů, model 595 Turismo se vyznačuje stylem a komfortem typickým pro italská GT s bezvadně stylizovanými detaily, koženým interiérem a paketem Urban.

Hlavní inovací modelu 595 Competizione je nový, standardně dodávaný výfukový systém Record Monza, který je vybavený aktivním ventilem ovládaným tlačítkem Sport. Po jeho stlačení se otevře výfukový ventil a zvuk motoru se stane hlubším a silnějším. Řidič si může sám vybrat, zda zvolí decentnější, nebo odvážnější a sportovnější zvuk v duchu tradic značky Abarth. Nový zelený odstín karoserie Adrenalina, jenž byl navržen pro verzi 595 Competizione, je kombinován s černou střechou, což zdůrazňuje její silnou vazbu na motoristický sport.

Abarth 595 Turismo je navržen pro řidiče, kteří touží po komfortu a stylu ve vysoce výkonném voze. Interiér je charakteristický atraktivním a řemeslně precizně zpracovaným koženým čalouněním, jež vozu dodává odpovídající míru elegance. Vše doplňuje nový paket Urban zahrnující parkovací asistent a senzory deště a stmívání, jež usnadňují každodenní užívání vozu. Turismo je k dispozici také v novém elegantním a exkluzivním matném odstínu Asfalto Grey.

Dalším modelem řady je základní verze Abarth 595. Vůz o výkonu 145 k nabízí ve standardu veškerou výbavu potřebnou pro zajištění potěšení z jízdy typického pro výtvory s logem štíra, včetně zploštělého volantu s vložkou označující přímý směr a tlačítka Sport, které v tomto případě upravuje maximální točivý moment, nastavení posilovače řízení a citlivost plynu.

Řadu doplňují dvě speciální série, 595 Pista a 695 Rivale. První z nich je zaměřena výhradně na výkon, což odráží i začlenění 7" telemetrie Abarth do standardní výbavy. Tento systém umožňuje nepřetržité sledování výkonu, nového výfukového systému Record Monza a zadních tlumičů odpružení s FSD (Frequency Selective Damping) ventilem, jež zajišťují lepší jízdní vlastnosti, ovladatelnost a stabilitu při maximální bezpečnosti. Druhá speciální série těží z partnerství s loděnicí Riva, ikonickým italským stavitelem jachet. Jedná se o nejvytříbenější výtvor značky Abarth všech dob a dokonalou směs elegance a výkonu.

Nová řada 595 je k dispozici ve verzích hatchback a kabriolet a v pěti stupních výbavy (595, 595 Pista, 595 Turismo, 595 Competizione a 695 Rivale) s výkonovými úrovněmi od 145 do 180 k. Díky své rozmanitosti dokáže uspokojit potřeby všech zákazníků. Všechny motorizace jsou navíc v emisní specifikaci Euro 6D-TEMP.  

 

Od rallye a závodění na okruzích na běžné silnice

„Závodění je zásadním prvkem historie a současnosti značky Abarth, která se může pochlubit skutečně velmi dlouhou a pestrou tradicí v obou disciplínách motoristického sportu," vysvětluje Luca Napolitano. Právě ve světě motoristického sportu značka testuje a zdokonaluje své technologie a připravuje je na transformaci do silničních modelů, a to s jediným cílem, nabídnout bezkonkurenční výkon, bezpečnost a spolehlivost. Touto výsadou se může pochlubit jen velmi málo výrobců."

Závodění a soutěžní úspěchy jsou hluboce zakořeněné v historii značky Abarth. Mezi ty opravdu nezapomenutelné patří úspěchy agilních sportovních vozů Abarth 1000 SP na Targa Florio, které na silnicích Madonìe dosáhly mnoha působivých výsledků. Nezapomenutelná zůstávají i vítězství modelů Abarth 124 Rally v posledních ročnících v sedmdesátých letech. Od doby, kdy se Targa Florio transformovala na rally, to znamená v roce 1978, zaznamenal Abarth řadu celkových vítězství: dvě první místa s Abarthem 131 rally (s Adarticem Vudafierim v roce 1979 a Mariem Pasettim v roce 1980) nebo dvě první místa v letech 2003 a 2004 s Fiatem Punto Super 1600 řízeným v obou případech Paolem Andreuccim, který zvítězil i v roce 2006 s modelem Abarth Grande Punto S2000. Stejný model proťal cílovou čáru jako první i v roce 2009, a to s jezdcem Lucou Rossettim. Zmínku rozhodně zaslouží i dva poslední ročníky Targy Florio, které byly svědkem comebacku modelu Abarth 124 rally s ohromujícími výkony.  

„Dnešní Abarth 124 rally je vozem, který dokáže vyhrávat v kategorii R-GT. Tento model zvítězil již na Mistrovství světa FIA v kategorii R-GT s francouzskou posádkou Raphael Astier a Frédéric Vauclaire a umisťuje se na prvních pěti místech své třídy," doplňuje Luca Napoilitano. „V této sezoně má na kontě 40 vítězství v kategorii v 12 mezinárodních a národních závodech. Vítězný model je nabízen také široké veřejnosti prostřednictvím silniční verze Abarth 124 GT. Tato adrenalinem nabitá speciální série vycházející z Abarthu 124 kombinuje dvojí osobitost: styl coupé a odvahu, dynamiku a radost z jízdy, které může poskytnout pouze skutečný roadster s pohonem zadních kol. Rozhodli jsme se, že mnohým fanouškům Targy Florio 2018 proměníme sen ve skutečnost. Během akce mohli vůz nejen obdivovat, ale i zažít jeho prudké zrychlení a ohromující jízdní vlastnosti na nejrůznějších vozovkách. Je to vůz pro skutečné znalce."

Abarth je rovněž hvězdou okruhových závodů, jichž se účastní s modely Abarth 695 Assetto Corse Evoluzione a Abarth 500 Assetto Corse soutěžících letos již v desátém ročníku šampionátu Abarth Selenia Trophy. A jsou zde také italský a německý šampionát F4, kde závodní monoposty využívají vysoce výkonný motor 1.4 T-Jet o výkonu 180 k. 

 

Targy Florio se zúčastní také trojice historických vozidel Abarth ze sbírky FCA Heritage

FCA Heritage, oddělení zaměřené na ochranu a podporu historického dědictví italských značek skupiny FCA, vybralo ze své sbírky tři špičkové modely Abarth, aby se zúčastnily závodu Targa Florio Classica v pravidelnosti jízdy: Abarth 2400 coupé (1964), Autobianchi A112 Abarth 58 HP (1974) a Fiat 500 (1974) upravený prostřednictvím nové sady Abarth Classiche 595 Conversion Kit. Každé z těchto vozidel představuje jednu ze tří velkých kategorií výroby silničních vozidel: model 2400 s karoserií Allemano je skvělým příkladem schopností značky Abarth coby nezávislého konstruktéra vysoce kvalitních vozidel třídy GT a A112 připomíná vstup Abarthu do divize Fiat Racing po akvizici v roce 1971. Rychlý a agilní Fiat 500 upravený prostřednictvím nové transformační sady 595 produkované oddělením FCA Heritage pak vzdává hold slavným rokům, kdy Abarth vytvářel famózní verze maloobjemových vozidel Fiat. V rámci oslav 110. výročí narození Karla Abartha (Vídeň, 15. listopadu 1908 - 23. října 1979) se na sicilské akci představí i dvě symbolické postavy značky, Anneliese Abarth, jež se zúčastní přehlídkové jízdy s modelem 2400 Coupé, který vlastnil její manžel, a Eris Tondelli, zkušební jezdec značky Abarth, který v 60. letech pracoval v oddělení vozidel 595.

 

Turín, 11. října 2018

 

poslední videa

pokroČilé vyhledávání

Hledat...

Od
Komu
Hledat

Související obrázky


Priložené soubory