12 Prosinec 2012

Nová Lancia Ypsilon Ecochic na zemní plyn

 

  • Lancia rozšířila řadu Ecochic o nový módní městský automobil sdvoupalivovým motorem 0.9 TwinAir Turbo 80 kspalujícím benzin a zemní plyn.
  • Vkombinovaném provozu dosahují emise 86g CO2/km, spotřeba paliva činí 3,1kg/100km.
  • Plné nádrže zemního plynu za méně než 12 eur.
  • Při provozu na benzin i zemní plyn dosahuje celkový dojezd přes 1300 km.
  • V lednu proběhne v Itálii prezentace nového modelu formou akce otevřených dveří.

 

Lancia zahájila v Itálii prodej nové verze modelu Ypsilon, která se může pochlubit minimálním vlivem na životní prostředí. Tato verze kombinuje ekonomické a ekologické výhody zemního plynu s výkonem a potěšením z jízdy motoru 0.9 Turbo TwinAir.  

 

Nový model je k dispozici ve dvou stupních výbavy Silver a Gold. Při uvedení na trh bude výbava Silver exkluzivně doplněna o klimatizaci, výbava Gold pak o elegantní 15palcová litá kola.  

 

Standardní výbava nové verze je velmi atraktivní. Výbavový stupeň Silver zahrnuje řadu důležitých prvků, jakými jsou elektronická kontrola stability ESC s ASR a funkcí Hill Holder, dále elektricky ovládaná vnější zpětná zrcátka, elektricky ovládaná přední okna, výškově i osově nastavitelný sloupek volantu, zadní sedadla dělená v poměru 50/50, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, přípravu pro rádio a textilní čalounění. Výbava Gold disponuje navíc manuální klimatizací, rádiem s CD a MP3 přehrávačem, kůží čalouněným volantem, koženou manžetou řadicí páky, bederní opěrkou sedadla řidiče, kapsou v opěradle a čalouněním Castiglio®.

 

Nový model představuje velmi chytré řešení, zvláště v době neustále stoupajících cen benzínu a nafty. Zdařile doplňuje městský módní model Lancie, který se setkává s neustále rostoucím úspěchem u veřejnosti i kritiků, což nejlépe demonstruje přibližně 60 000 registrací od uvedení na trh. Navíc nová Ypsilon rozšiřuje současnou řadu modelů s dvoupalivovými motory Ecochic zahrnující také modely Musa, Delta a Ypsilon, která je schopna kombinovat typickou eleganci vozidel Lancia s ekologickým a hospodárným provozem prostřednictvím systémů LPG/benzin a zemní plyn/benzin.

 

Řada Ecochic je rychlou reakcí na neustále rostoucí zájem. V prvních deseti měsících roku 2012 se v Itálii počet registrací vozidel na zemní plyn ve srovnání s loňským rokem zvýšil o 43 %, zatímco u LPG bylo dosaženo rekordu 137 %. To vše na trhu, který zaznamenal celkového poklesu o 20 %. Síť čerpacích stanic zemního plynu se neustále rozšiřuje a v Itálii dnes zahrnuje více než 900 stanic.   

 

Premiéru nového modelu doprovodí v Itálii ve dnech 19 a 20. ledna dealerská akce otevřených dveří a také reklamní kampaň v televizi, na internetu, v tisku a v rádiu. 

 

Exkluzivní výhody plně respektující životní prostředí

Nová Lancia Ypsilon Ecochic při pohonu na zemní plyn zaznamenává velmi nízkou hladinu emisí CO2 (86 g/km) a nízkou spotřebu paliva (3,1 kg/100 km v kombinovaném provozu). Je potřebné poznamenat, že toto vozidlo se může pochlubit jedněmi z nejnižších emisí na trhu. Při pohonu na zemní plyn zaručuje provozní náklady na kilometr, jež jsou mnohem nižší než u verzí na benzin. A to dokonce do té míry, že při stejných nákladech lze ujet až dvounásobný počet kilometrů. A co víc, díky dvěma nádržím dosahuje celkový dojezd až 1300 km.

 

Výhody zemního plynu netkví pouze v nižší spotřebě paliva. V některých regionech Itálie jsou vozidla s tímto typem pohonu osvobozena od silniční daně po dobu pěti let. Pokud je systém instalovaný továrnou tak, jako v případě všech modelů řady Ecochic, pak se osvobození od silniční daně vztahuje na vůz po celou dobu jeho životnosti. Ve srovnání s dodatečnou úpravou nabízí vozidlo s továrně instalovaným systémem (OEM) řadu dalších výhod. Díky použití specifických materiálů a součástí a použití špičkových technologií mohou zákazníci počítat s nezkrácenou záruční dobou. Protože změny na podvozku jsou prováděny přímo v továrně, může se vůz pochlubit nejvyšší úrovní pohodlí a bezpečnosti, což potvrzují i četné, a nutno říci velmi přísné testy, kterým byly jednotlivé komponenty systému vystaveny.

Tak jako všechna vozidla řady Ecochic s pohonem na zemní plyn či LPG je i Lancia Ypsilon Ecochic továrním výrobkem, což znamená, že její prodej je realizován prostřednictvím běžné dealerské sítě. To zaručuje nejen nejvyšší bezpečnostní standardy, ale i špičkovou kvalitu a spolehlivost. Díky zavádění nejmodernějších technologií v dané oblasti jsou provozní náklady minimální.

 

A nakonec, kromě ryze finančních aspektů, zvýšení počtu vozidel poháněných zemním plynem umožňuje podstatné snížení škodlivých emisí a nelze opomenout ani skutečnost, že do mnoha městských center je povolen vjezd pouze „zeleným", tedy ekologickým automobilům. Při spalování zemního plynu nevznikají pevné částice a emise oxidu dusíku jsou přibližně o 90 % nižší než u nafty, zatímco ve srovnání s benzínem jsou nespálené uhlovodíky o 75 % nižší. Oxidy dusíku se pohybují na poloviční úrovni a emise CO2 jsou redukovány o 23 procent. To jsou důvody, proč mají vozidla s pohonem na zemní plyn povolen vjezd i do měst s omezenou dopravou. Abychom to shrnuli, s nižšími náklady, menším znečištěním a větší mobilitou se zemní plyn stává stále čistším a mnohem ekonomičtějším palivem. 

 

Motor TwinAir Turbo Bi-Fuel o výkonu 80 k představuje opojnou směs osobitosti a povědomí o životním prostředí

Nový přeplňovaný motor 0.9 TwinAir Turbo Bi-Fuel o výkonu 80 k je poháněn zemním plynem nebo benzinem. Je charakteristický vysokým specifickým výkonem a točivým momentem, což představuje dokonalou kombinaci redukce spotřeby paliva s potěšením z jízdy.

 

Ve srovnání se zážehovou verzí má dvoupalivový motor TwinAir řadu specifických součástí, jakými jsou sací potrubí, vstřikovače, řídicí jednotka a ventilová sedla se speciální geometrií a z velmi odolného materiálu. Perfektní integrace všech komponent spolu s nejmodernějšími technologiemi, jakými jsou systém MultiAir a turbodmychadlo, zaručují maximální spolehlivost a zajišťují, že výkon a jízdní vlastnosti jsou stejné, ať už motor spaluje benzin či zemní plyn.

 

Oba palivové systémy (zemní plyn a benzin) jsou na sobě nezávislé: normálně motor spaluje zemní plyn a benzin je využíván pouze pro nastartování. Hned poté přejde motor automaticky do režimu spalování zemního plynu. K přepnutí na benzin dochází pouze v případě, že plyn dojde, případně tento režim zvolí řidič sám tlačítkem na přístrojovém panelu. Dvojice nádrží obsahuje 12 kg zemního plynu uloženého pod tlakem 200 bar, což odpovídá 72 litrům. Nádrže jsou uloženy pod podlahou vozu, čímž je zachována původní velikost zavazadlového prostoru (202 litrů).

 

Velikost benzinové nádrže je prakticky stejná (40 litrů) jako u zážehových verzí. Lancia Ypsilon Ecochic tak přináší maximální svobodu mobility, a to i v případě, že nejste v blízkosti jedné z více než 900 čerpacích stanic (v Itálii).

 

Další alternativa v úspěšné řadě

Lancia Ypsilon Ecochic TwinAir je další možností řady, která se setkává se stále rostoucím zájmem jak u veřejnosti tak i kritiků, o čemž ostatně svědčí i 60 000 registrací od uvedení na trh. V průběhu roku 2012 byla vždy jednou z nejprodávanějších v segmentu. K vynikajícím prodejním výsledkům přispěla verze  Ecochic LPG, která představovala 50 % všech prodaných Lancií Ypsilon.  

 

Lancia Ypsilon dokázala, že je skutečně módním městským automobilem. Fascinuje svým charakterem, vytříbeným stylem a nekonvenčností. Pod slušivou karoserií s visačkou Made in Italy, přináší špičkové technologie, jakými jsou TwinAir, MultiJet II a Start&Stop - a zároveň nabízí bezkonkurenční komfort.

 

Ostatně stačí říci, že je prvním a zatím posledním modelem svého segmentu nabízejícím tak exkluzivní prvky, jakými jsou zbrusu nové systémy Blue&Me-TomTom LIVE, Smart fuel, inovativní druhá generace parkovacího asistentu Magic Parking, audio soustava o výkonu 500 W s 360° prostorovým zvukem, xenonové světlomety či koncová světla s LED. Pokud jde o bezpečnost, Lancia Ypsilon ve standardu nabízí 4 airbagy, úchyty dětských sedaček Isofix a elektronickou kontrolu stability ESC (počínaje stupněm výbavy Silver s pohonem na zemní plyn a u ostatních motorizací od výbavy Gold). To jsou přesně funkce, které zákazníci oceňují při každodenním užívání. Jsou to stejné prvky, které pomohly k jejímu ocenění prestižními cenami ve veřejných i odborných anketách.

 

Řada Ypsilon dnes zahrnuje 3 stupně výbavy (Silver, Gold a Platinum; posledně jmenovaná u verze na zemní plyn není k dispozici), 5 motorizací (1.2 Fire EVO II 69 k, 1.2 Fire EVO II LPG 69 k, 0.9 TwinAir, 85 k, vznětový přeplňovaný motor 1.3 MultiJet II 95 k a nový 0.9 TwinAir 80 k na zemní plyn), dvě převodovky (manuální a automatizovaná), 17 odstínů karoserie (včetně pěti dvoutónových), 3 interiéry (textilie, Castiglio a kožený), 3 typy litých kol (15palcová s diamantovou úpravou, 16palcová s diamantovou úpravou a 16palcová leštěná s diamantovou úpravou).

 

 

Technická specifikace Lancie Ypsilon EcoChic s pohonem na zemní plyn

 

0.9 TwinAir Bi-Fuel 80 k

 

Benzin

Zemní plyn (CNG)

MOTOR

 

Počet válců, uspořádání

2, v řadě

Vrtání × zdvih (mm)

80,5 × 86

Zdvihový objem (cm3)

875

Kompresní poměr

10:1

 

 

 

Nejvyšší výkon (k-EEC / kW-EEC)

85 / 63

80 / 59

při ot./min

5500

5500

Nejvyšší točivý moment (kgm-EEC / Nm-EEC)

14,8 / 145

14,3 / 140

při ot./min

1900

2500

Ventilový rozvod (pohon)

4 ventily na válec, systém MultiAir (řetěz)

Vstřikovací systém

Elektronické vstřikování, přeplňování

Zapalování

Elektronické

PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ

 

Poháněná kola

Přední

Spojka (ovládání)

Hydraulická

Převody:      1. stupeň

4,100

2. stupeň

2,158

3. stupeň

1,345

4. stupeň

0,974

5. stupeň

0,766

 

 

Zpátečka

3,818

Stálý převod

4,071

ŘÍZENÍ

 

Typ

Hřebenové, elektrický posilovač řízení s funkcí City

Poloměr otáčení (m)

10,0

BRZDY

 

Vpředu (mm)

Ventilované kotouče 257 × 22

Vzadu (mm)

Bubny 203

ZAVĚŠENÍ KOL

 

Vpředu

Nezávislé typu McPherson, spodní rameno uchyceno k pomocnému rámu, stabilizátor

Vzadu

Kliková náprava s vlečenými rameny spojenými torzní příčkou

ROZMĚRY

 

Rozvor náprav (mm)

2390

Rozchod kol vpředu/vzadu (mm)

1414 / 1408

 

Délka / šířka / výška (mm)

3842 / 1676 / 1554

Objem zavazadlového prostoru VDA (l)

202

KOLA

 

Pneumatiky

185/55 R15 82H - 195/45 R16 84H

ELEKTRICKÁ SOUSTAVA (12 V)

 

Kapacita akumulátoru (Ah)

50

Alternátor: maximální proud (A)

105 (s topením)

120 (s klimatizací)

HMOTNOSTI A OBJEMY

 

 

 

Pohotovostní hmotnost DIN (kg)

1090

Objem palivové nádrže (litry)

Benzin: 40

Zemní plyn: 72 (12 kg) - zadní nádrže 50 + střední 22

Užitečná hmotnost včetně řidiče (kg)

450

 

 

 

VÝKONOVÉ VLASTNOSTI

 

Nejvyšší rychlost (km/h)

169

167

Zrychlení z 0 na 100 km/h (sekund)

13,1

13,1

SPOTŘEBA PALIVA A EMISE

 

(Podle direktivy 1999/100 EC)

 

Město / mimo město / kombinovaná 

5,8 / 3,9 / 4,6 (l/100 km)

6,1 / 4,0 / 4,8 (m3/100km)

4,0 / 2,6 / 3,1 (kg/100 km)

CO(g/km)

107

86

Emisní norma   

Euro 5b

 

 

poslední videa

pokroČilé vyhledávání

Hledat...

Od
Komu
Hledat

Související obrázky


Priložené soubory